Путања

Реализована академска мобилност у оквиру Еразмус+ програма проф. др Снежане Милићевић


У периоду 11-15.11.2024. године проф. др Снежана Милићевић је реализовала академску мобилност (Staff Mobility For Teaching) у оквиру програма Еразмус+ на Факултету за менаџмент у туризму и угоститељству у Опатији, Универзитетa у Ријеци, Република Хрватска. Током академске мобилности, одржала је предавања студентима на теме у вези менаџмента туристичких дестинација. Поред предавања, упознала се са организационом структуром и садржајима Факултета. Посетила је библиотеку Факултета ради прикупљања материјала за будућа научна истраживања и том приликом добила на поклон неколико уџбеника о туристичким дестинацијама, имајући у виду да је то сфера њеног научног интересовања. Упознала се и обавила разговоре са деканом Факултета проф. др Марком Перићем, продеканом за међународну сарадњу проф. др Синишом Богданом и Еразмус координаторком доц. др Лореном Дадић Фрук. Разменили су искуства по питању студијских програма, стручне праксе, наставног процеса, мобилности наставника, итд.

Такође су разговарали о могућностима сарадње на потенцијалним заједничким научним пројектима у будућности, као и о могућностима доласка наставника Факултета из Опатије на Факултет за хотелијерство и туризам у Врњачкој Бањи у оквиру Еразмус+ програма мобилности.
ФОТО:

Наставници и сарадници Факултета за хотелијерство и туризам у Врњачкој Бањи на конференцији "Европски центар гастрономије у Врњачкој Бањи"


Наставници и сарадници Факултета за хотелијерство и туризам у Врњачкој Бањи, проф. др Снежана Милићевић, Јован Бугарчић и Марко Цилић, учествовали су на конференцији "Европски центар гастрономије у Врњачкој Бањи" коју је организовала Савезна асоцијација регије Алзас у Француској у сарадњи са Општином Врњачка Бања. Конференција је организована 07.11.2024. године је у хотелу "Коцка" у Врњачкој Бањи. У присуству бројних представника хотела и ресторана Врњачке Бање, конференцијом су председавали господин Бобан Ђуровић, председник Општине Врњачка Бања и госпођа Слађана Новаковић, председница удружења "Ја волим Француску". Почасни гост на Конференцији био је господин Michel Husser власник јединог ресторана на свету који носи Michelin одликовање пуних 88 година, који је одржао предавање на тему "Пут кроз Michelin историју дугу 88 година".
ФОТО:

Учешће проф. др Снежане Милићевић и доц. др Наташе Ђорђевић на Међународној научној конференцији "FUTURE-BME 2024"


Наставници Факултета за хотелијерство и туризам у Врњачкој Бањи, проф. др Снежана Милићевић и доц. др Наташа Ђорђевић, били су учесници Међународнe научнe конференцијe под називом "FUTURE-BME 2024 CONFERENCE Forging the Future: Pioneering Approaches in Business, Management, and Economic Engineering to Overcome Emerging Global Challenges" коју је организовао Факултет техничких наука Универзитета у Новом Саду.

Конференција се одржала од 30. до 31.10.2024. године у Иригу у Event центру Винарије Ковачевић. На конференцији су учествовале са коауторским радом под називом "An Overview of Overtourism: Causes and Impacts", чиме су допринеле раду ове значајне конференције, која је окупила преко 200 учесника из земље и иностранства.
ФОТО:

Учешће проф. др Марије Костић и Доц. др Соње Вељовић на конференцији "Еко - знак за одрживи туризам"


Поводом обележавања Светског дана еко-означавања (World Ecolabel Day), Министарство заштите животне средине, у сарадњи са Програмом уједињених нација за развој (УНДП) и Привредном комором Србије (ПКС) и уз подршку Министарства туризма и омладине, организовало је догађај на тему: „Еко-знак за одрживи туризам“, дана 10. октобра 2024. у просторијама ПКС-Привредне коморе Београд. Наставници Факултета за хотелијерство и туризам у Врњачкој Бањи, Проф.др Марија Костић и Доц.др Соња Вељовић биле су део овог значајног догађаја, на позив шефице Одсека за циркуларну економију и одрживи развој Министарства заштите животне средине Републике Србије госпође Александре Вучинић.

Циљ ове конференције био је да се представници смештаја у руралним срединама упознају са  могућностима добијања националног Еко знака. Поред тога, присутни су имали прилику да чују и искуства  представника смештаја који имају сертификате о еко означавању из  Хрватске, као и примере добре праксе из области руралног туризма из Словеније.

Означавање у вези са животном средином свакако представља један од важних индиректних инструмената у заштити животне средине, како на глобалном, тако и на локалном нивоу.То је добровољни поступак вредновања учинка еколошких перформанси производа или услуга у оквиру специфичне категорије, којом се истичу  еколошке особине и аспекти, а произвођачи пружају информације потрошачима о утицајима производа или услуга на животну средину  за време њиховог целокупног животног циклуса.
ФОТО:

Учешће проф. др Андреја Мићовића на Међународном научном скупу у Мајорци, Шпанија

У периоду од 30. маја до 31. маја 2024. године, проф. др Андреј Мићовић је на позив организатора учествовао на Међународном научном скупу La necesaria armonización entre turistas y residentes: problemas y soluciones   juridicas / The   Necessary   Harmonization Between Tourists and Residents: Problems and Legal Solutions. Место одржавања Скупа била је Мајорка, Шпанија, а организатори скупа биле су проф. Белен Ферер Тапиа и проф. Силвиа Фелиу Алварез де Сотомајор, са Универзитета Балеарских острва.

Уз представнике академске заједнице из Шпаније, Португала, Немачке, Аустрије, Италије и Србије, скупу су присуствовали и представници државних органа и органа локалне самоуправе надлежних за туризам, адвокати, представници туристичких и хотелијерских удружења. У оквиру радног дела скупа, који је био подељен у четири сесије, извршена је правна анализа правила о одрживом туризму и односу између туриста и резидената, на локалном, националном и међународном нивоу.  У оквиру, последње, четврте сесије, проф. др Андреј Мићовић је изложио рад на тему: Belgrade Specialized EXPO 2027 and Sustainable Tourism Development. Том приликом, проф. Мићовић је указао на план развоја и мере које држава предузима да би се обезбедила дугорочна одрживост инвестиција у складу са принципима одрживог развоја. Истовремено, професор је истакао потребу да се изменама и допунама туристичког законодавства изврши конкретизација начела одрживог развоја туризма као усклађеног система техничко-технолошких, економских и друштвених активности, који се заснива на економском развоју, очувању природних и културних добара, очувању и развоју локалне заједнице. То се може постићи прецизирањем права и обавеза пружалаца и корисника туристичко-угоститељских услуга, увођењем и дефинисањем појма одговорног путника и одговорног пружаоца услуга, комбиновањем подстицајних мера и санкција, поштовањем препорука Глобалног одрживог туристичког савета у погледу одрживог развоја дестинација, угоститељског и туристичког сектора. 

Мени за мобилне уређаје