Путања

Проф. др Дарко Димитровски у посети Универзитету за животне науке "King Mihai I" у Темишвару, Румунија

У оквиру CEEPUS free-mover академске мобилности, у периоду од 30. јуна до 4. јула 2025. године, проф. др Дарко Димитровски боравио је на Универзитету за животне науке "King Mihai I" у Темишвару, Румунија, на Факултету за менаџмент и рурални туризам.

Током боравка одржао је два предавања на теме „Пијаце као туристичке атракције“ и „Промоција локалних пољопривредних производа у туризму“, а такође је учествовао у састанцима са руководством факултета на тему унапређења интер-институционалне сарадње, са посебним нагласком на заједничке пројектне иницијативе и друге облике научно-истраживачког рада.

ФОТО:

Пети истраживачки семинар

Факултет за хотелијерство и туризам у Врњачкој Бањи организовао је пети по реду Истраживачки семинар, чији је циљ подстицање квалитетног истраживања, унапређење научне комуникације и интердисциплинарне сарадње, као и обезбеђење континуиране подршке истраживачима и стипендистима у њиховом научноистраживачком раду.

Семинар се одржава једном месечно и представља кључну платформу за академску дискусију, која почива на размени знања и идеја. Током семинара, истраживачи и стипендисти презентују своје текуће истраживачке активности, прелиминарне резултате и планове даљих истраживања. Свака презентација је праћена дискусијом, у којој учествују чланови стручне комисије и остали присутни истраживачи и стипендисти, а чија је сврха генерисање конструктивних коментара, сугестија и смерница за даљи рад.
ФОТО:

Студијска посета Економском универзитету у Кракову


Професори Факултета за хотелијерство и туризам у Врњачкој Бањи су у оквиру пројекта „Empowering Open Innovation Tourism Networks”, који финансира Међународни вишеградски фонд, посетили Економски универзитет у Кракову, Пољска у периоду 9-10. јун 2025. године.

На научном семинару под називом „Отворене иновације у туризму”, који је свечано отворио проректор за науку, професор Sławomir Śmiech, учесници на пројекту су представили резултате истраживања о иновационим мрежама у туризму. Поред размене знања и искустава са колегама са партнерских институција, одржана су и предавања студентима Економског универзитета у Кракову, студијског програма Туризам и рекреација.

Током посете, професори су имали прилику да се упознају са организацијом и радом Краковске мреже (Krakow Network), која на пројекту служи као пример сарадње на бази иновација у области пословног туризма.

Окупљање учесника на пројекту било је и прилика да се разговара о текућим питањима, као и о предстојећим пројектним активностима.

ФОТО:

Учешће проф. др Марије Мандарић на конференцији која је одржана на Универзитету Економских студија у Букурешту


Bucharest University of Economic Studies организовао је, 5. и 6. јуна 2025. године, осму по реду Међународну конференцију о економији и друштвеним наукама под називом Exploring Global Perspectives: The Future of Economics and Social Sciences, која је окупила бројне наставнике и истраживаче из земље и иностранства.

Проф. др Марија Мандарић је учествовала у раду конференције и презентовала рад насловом The relevance of multi-sensory experience for destination brand, у оквиру секције Business and Tourism.
ФОТО:

Учешће Александра Митровића на Еразмус+ Међународној недељи мобилности – ISW 2025 на Универзитету у Новом месту, Словенија

У периоду од 12. до 16. маја 2025. године, Александар Митровић програмер-инжењер учествовао је у Еразмус+ размени особља у оквиру Међународне недеље мобилности (International Staff Week – ISW 2025), која је одржана на Универзитету у Новом Месту у Словенији.

Програм недеље обухватио је бројне активности усмерене на размену искустава и унапређење међународне сарадње. Mитровић је представио своју матичну институцију на међународном сајму мобилности, а уједно је учествовао и у интерактивним сесијама као што су „GoAbroad Journey“ и „World Café: Educating for the Global Labour Market“. Ове сесије биле су фокусиране на интернационализацију високог образовања и припрему студената за глобално тржиште рада.

Кроз званичне састанке и разговоре са колегама из иностранства, Митровић се упознао и са начином рада и комуникације са студентима путем различитих електронских платформи које се користе у наставном процесу и студентској подршци на Универзитету у Новом Месту.

Такође је присуствовао гостујућем предавању на тему приступачности Еразмус+ пројеката, излагањима студената о њиховим међународним искуствима, као и организованом обиласку универзитета. Током трајања програма остварени су бројни контакти и вођени разговори о будућој сарадњи са представницима других европских универзитета.

 ФОТО:

Учешће проф. др Алексасндре Митровић на конференцији која је одржана на Универзитету у Новом Месту, Словенија

Универзитет у Новом Месту био је 15. маја 2025. године домаћин међународне конференције под називом Globalisation Challenges and the Social-Economic Environment of the EU, која је окупила бројне еминентне стручњаке из земље и иностранства.

Проф. др Александра Митровић активно је учествовала у раду конференције, где је представила резултате научноистраживачког рада под насловом: Predicting bankruptcy using the Altman-s Z-Score model after COVID-19 in Serbian hotels, који је написан у коауторству са MSC Марком Милашиновићем.  Рад је представљен у оквиру  Секције 3, која је окупила учеснике у оквору теме: Савремени изазови у финансијском менаџменту, рачуноводству и маркетингу.

 ФОТО:

Проф. др Александра Митровић одржала је гостујуће предавање студентима Факултета за економију и информатику Универзитета у Новом Месту, Словенија

На позив декана, проф. др Малче Гривец, проф. др Александра Митровић одржала је 14. маја 2025. године гостујуће предавање студентима Факултета за економију и информатику Универзитета у Новом Месту. Тема предавања била је: Digital Transformation of Accounting: Challenges and Opportunities, са фокусом на савремене изазове и могућности које дигитална трансформација доноси у области рачуноводства. Проф. др Митровић је на занимљив и интерактиван начин представила утицај дигиталних технологија на рачуноводствену праксу, укључујући примену вештачке интелигенције и аутоматизацију процеса. Посебан акценат стављен је на потребу континуираног усавршавања стручњака у области рачуноводства, као и на развој нових компетенција неопходних за успешно функционисање у дигиталном окружењу. Предавање је изазвало велико интересовање и позитивне реакције студената, који су активно учествовали у дискусији и постављали бројна питања.

ФОТО:

Мени за мобилне уређаје