Радионица под називом „Управљање био-отпадом у сектору туризма: знање, пракса и одржива решења”


Радионица под називом „Управљање био-отпадом у сектору туризма: знање, пракса и одржива решења” одржана 5. новембра 2024. године на Факултету за хотелијерство и туризам у Врњачкој Бањи, део је пројекта „Зелена решења за управљање био-отпадом”, финансираног од стране УНДП-а у Србији. Пројекат се реализује у сарадњи Факултета за хотелијерство и туризам са Пољопривредним факултетом Универзитета у Београду и ЈКП „Бањско зеленило и чистоћа”, уз подршку Општине Врњачка Бања. Циљ пројекта је да подстакне примену одрживих пракси у туризму, посебно у домену управљања био-отпадом, што је кључно за заштиту животне средине и побољшање одрживости туристичког сектора.

Учесници и говорници

Радионицу је отворио декан Факултета, проф. др Владимир Сенић, а присутнима се обратила и госпођа Вишња Ракић, помоћница министра туризма и омладине Републике Србије, чиме је наглашен значај пројекта са аспекта подршке државних институција. Госпођа мр Александра Вучинић, шефица Одсека за циркуларну економију и одрживи развој Министарства за заштиту животне средине Републике Србије, поделила је своја искуства и знања из области одрживог развоја и циркуларне економије. У име УНДП-а Србија присутнима се обратио Владимир Јовановић, док је Небојша Алимпић из Општинске управе Врњачке Бање представио локалну перспективу и значај пројекта за заједницу. Проф. др Дејан Јовановић, управник Центра за зелену економију Универзитета у Крагујевцу, пружио је академски увид у иновације и могућности за имплементацију зелене економије у туризму. Професори нашег факултета који су чланови пројектног тима дали су приказ досадашњих најзначајнијих података у вези са отпадом хране из угоститељског сектора: доц. др Соња Вељовић, руководилац пројекта, проф. др Марија Костић, проф. др Драго Цвијановић, проф. др Милица Луковић и проф. др Миљан Лековић.

Главни циљеви и теме радионице

  1. Знање и свест о био-отпаду:
    • Радионица је обухватила едукацију о томе шта је био-отпад, како настаје, и које су врсте отпада које настају у сектору туризма. Повећање свести о овој теми међу студентима, туристичким радницима и локалним институцијама има за циљ да омогући боље разумевање еколошког отиска туризма.
  2. Пракса и технике управљања био-отпадом:
    • Представљене су конкретне методе и алати за управљање био-отпадом у туристичком сектору, укључујући процесе сакупљања, компостирања и рециклирања. Ове праксе могу се применити у угоститељским објектима и хотелима, чиме се смањује количина отпада која завршава на депонијама и доприноси се одрживијем управљању ресурсима.
  3. Одржива решења и циркуларна економија:
    • Радионица је промовисала концепт циркуларне економије кроз приказивање практичних решења која би омогућила рециклажу и поновну употребу био-отпада, чиме се смањује притисак на природне ресурсе. Учесници су имали прилику да се упознају са најбољим примерима из праксе и како примена циркуларне економије може позитивно утицати на пословање.

Закључак и очекивани ефекти

Радионица је део ширег пројекта са дугорочним циљем да се унапреди одрживо управљање отпадом у туристичком сектору кроз:

  • Побољшање инфраструктуре за сакупљање и прераду био-отпада;
  • Повећање свести о еколошким питањима међу запосленима у туризму и локалним заједницама;
  • Едукацију и увођење иновативних технолошких решења за смањење еколошког отиска.

Пројектни тим планира да стечена знања подели и кроз друге едукативне активности уз незаобилазну практичну имплементацију истих у туризму, чиме се очекује значајно смањење био-отпада и унапређење еколошких стандарда у овом сектору.

ФОТО:


Штампа